Descriere geografică Judetul Alba

Judeţul Alba, situat în parte centrală a României este un judeţ de mărime medie ca suprafaţă(624.167ha, 2,6% din suprafaţa totală a României) şi populaţie(locul 26 în ierarhia judeţelor). Municipiul Alba-Iulia este capitala judeţului, oraş situat pe malul stâng al râului Mureş, la confluenţa dintre râurile Ampoi şi Sebeş şi are populaţia de 100.000 de locuitori. Munţii Apuseni se găsesc în vest şi nord-vest şi sunt caracterizaţi de o structură geologică complexă cu resurse foarte variate şi bogate, cât şi favorabili amplasărilor aşezărilor omeneşti. O dată cu resursele din subsol, minereuri neferoase(cupru, plumb, zinc) şi metale preţioase (aur, argint), resurse terestre-pământ arabil(în majoritate păşuni şi fâneţe) şi păduri-joacă un rol important în economia judeţului. Valea Mureşului şi locurile de la marginea ei reprezintă importante resurse agricole favorizând recolte de cereale şi legume, cât şi creşterea animalelor. De asemenea, depresiunea este coridorul principal pentru drumurile rutiere şi feroviare, favorizând un trafic intens intern şi internaţional. Munţii Sebeşului se întind în sudul judeţului şi au altitudini de peste 2000m şi au o importantă reţea hidrografică, resurse forestiere şi turistice. Aproape de un sfert din suprafaţa judeţului este acoperită de Podişul Târnavelor, cu resurse agricole bogate(culturi de cereale şi podgorii) şi depozite de gaze naturale. Aşezările umane din judeţul Alba au o structură uniformă, rata urban/rural a populaţiei 55,4% populaţie în mediu urban) este peste nivelul mediu al ţării. Localităţile urbane-Alba-Iulia, Aiud, Blaj, Abrud,Baia-de-Arieş, Câmpeni, Cugir, Ocna-Mureş, Sebeş, Teiuş şi Zlatna-acoperă 20,2% din suprafaţa judeţului. Românii reprezintă 90,1% din totalul populaţiei judeţului, urmaţi de maghiari(6%), romi(2,9%) şi germani(0,8%). Şablonul religios situează ortodocşii pe primul loc cu 85,6%, apoi reformaţii cu 4,2%, greco-catolicii(1,4%) şi penticostalii(1,4%).

Informaţii turistice

Judeţul Alba este situat în partea centrală a României, unde Podişul Transilvaniei, Munţii Apuseni şi Carpaţii Meridionali se întâlnesc. Judeţul are o suprafaţă 6.231km2 şi relief variat cu munţi, dealuri şi câmpii. Râurile principale sunt Arieş, Sebeş şi Cugir care se varsă în Mureş, unul dintre cele mai importante râuri din România şi traversează judeţul de la nord-est la sud-est împărţindu-l în două părţi egale. Clima este variată. In zonele înalte clima este umedă şi rece, iar pe valea Mureşului este uscată şi caldă. Capitala judeţului este municipiul Alba-Iulia(populaţie, peste 70.000 locuitori). Judeţul Alba este legat de visul românilor de unitate naţională. La 1 decembrie 1918, prin unirea Transilvaniei cu România s-a încheiat procesul de unire a tuturor românilor. Potenţialul turistic al judeţului constă în numeroase vestigii ale trecutului milenar, prin monumentele istorice şi arhitecturale cât şi prin peisaje variate şi pitoreşti. Obiceiurile şi tradiţiile populare sunt de asemenea un subiect de interes pentru români şi turişti străini. Dintre aceste tradiţii menţionăm „Târgul de Fete” de pe muntele „Găina” organizat în fiecare an pe 20 iulie, de Sf. Ilie. Locurile turistice sunt numeroase şi interesante: în Alba-Iulia-cetatea construită între1715-1738 şi în interiorul ei se găseşte catedrala catolică construită în secolul al XIII-lea, biblioteca „Batthyaneum” fondată în 1794 şi conţinând 60.000 de volume, catedrala ortodoxă, sala „Unirii”, muzeul naţional al unirii. În oraşul Roşia Montană este muzeul”Minelor” renumit pentru tăbliţele de ceară scrise în limba latină. În Sebeş este o cetate medievală din secolul al XIV-lea, iar în Aiud o cetate din secolul al XV-lea. Oraşul Blaj este un important centru cultural şi religios al Transilvaniei.